Az MNB-botrány után Varga Mihály a vagyonkezelő alapítványok megszüntetését kezdeményezi

által Norbert S
0

Varga Mihály kezdeményezi a vagyonkezelő alapítványok megszüntetését

Az MNB körüli botrányok újabb fejezetéhez érkeztek. Varga Mihály, a jegybank új vezetője bejelentette, hogy profiltisztítás és a jegybank alapfeladataira való koncentráció érdekében kezdeményezi az MNB által működtetett vagyonkezelő alapítványok megszűnését. Az ügy hátterében a jegybank korábbi vezetése által alapított és kezelt, több százmilliárd forintos értékű alapítványok körüli gazdálkodási visszásságok állnak. A botrány középpontjában a közpénz nyomon követhetőségének és a vagyonkezelési gyakorlat átláthatóságának kérdése áll.

Varga Mihály hangsúlyozta, hogy a jegybank törvényi hatáskörének szűkítésére van szükség, mely lépés formálisan és gyakorlatilag is az alapfeladatok végrehajtására korlátozná annak tevékenységét. Az egyeztetések koordinációjára Orbán Viktor miniszterelnök Gulyás Gergelyt, a Miniszterelnökséget vezető minisztert jelölte ki. A felülvizsgálat és az esetleges törvényi keretek átalakítása nyomán készült javaslat parlament elé terjesztésére készül a jegybank új vezetése.

A jegybanki botrány háttere

Közben folytatódnak a hatósági vizsgálatok az MNB felügyelete alatt működő alapítványok gazdálkodási visszaéléseivel kapcsolatban. Az Állami Számvevőszék 266 milliárd forintos vagyonkezelési szabálytalanságokat tárt fel, melynek kapcsán büntetőeljárások indultak. A helyzetet tovább feszíti a közszféra jelentős részén áthatoló bizonytalanság, ahogyan a visszaélések mélysége és kihatása egyre több részletében világossá válik.

Matolcsy György, az MNB korábbi elnöke továbbra is politikai támadásoknak állítja be a helyzetet, amit fia, Matolcsy Ádám is megismételt nyilatkozataiban. Az alapítványi vagyon állapotával és kezelésével kapcsolatban azonban ellentmondásos érvek hangzottak el. Az ÁSZ és a Transparency International által feltárt mértéktelen szabálytalanságokat a család és a baráti kör érdekeltségeibe áramló vagyon kísérte, melyet egyre több kritika ér el.

Új irányok a gazdaságpolitikai együttműködésben

Az MNB és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) együttműködési megállapodást kötött. Az együttműködés célja, hogy segítsék a kis- és középvállalatok növekedési pályára állítását, valamint javítsák a gazdaságpolitika alapjait megalapozó döntések hatékonyságát. Féléves rendszerességű értékelési folyamatokat, közös kutatásokat és a vállalati konjunktúra támogatásának eszköztárát említik kiemelt pontként. Nagy Elek, az MKIK elnöke szerint ezzel az új vezetőkkel formális mechanizmusból valódi, hatékony együttműködés bontakozik ki.

A bizonytalanság korszakában

A jegybank elnökének szavaiból egyértelműen kiderült, hogy a globális gazdasági trendek hatásai mérhető nyomást gyakorolnak Magyarország pénzügyi stabilitására. Az árstabilitás fenntartása és a gazdasági növekedés fenntarthatósága között feszülő konfliktusok tovább súlyosbíthatják a helyzetet. A jegybank elnöksége most arra helyezi a fókuszt, hogy feltérképezze és minimalizálja ezeket a kockázatokat, miközben a múltbeli visszaélések komoly árnyékot vetnek az utóbbi időszak teljesítményére.

Az MNB-botrány és az alapítványok kezelése körüli események tükrében a közvélemény egy átláthatóbb és felelősségteljesebb gazdasági struktúrában reménykedik. Az ügy aktuális fejleményei további vitákat generálnak majd mind politikai, mind gazdasági szinten, miközben a jelenlegi jegybanki vezetés lépéseit és kommunikációját fokozott figyelem kíséri.

Forrás: index.hu/gazdasag/2025/04/15/varga-mihaly-jegybank-mnb-mkik-nagy-elek-egyuttmukodes-matolcsy-gyorgy/

Ezt is kedvelheted