Meghalt New Yorkban a világ legidősebb holokauszttúlélője.

által Norbert S
0

A világ legidősebb holokauszttúlélője elhunyt New Yorkban

Rose Girone, a 113 éves holokauszttúlélő, akinek élettörténete magában hordozta a történelem legsötétebb időszakait és a rendíthetetlen túlélés példáját, meghalt New Yorkban. Halálhírét lánya erősítette meg, aki maga is a túlélés szimbóluma. Rose Girone élettörténete a német és japán táboroktól Sanghaj gettóján át az Egyesült Államokig ívelt, ahol új életet teremtett magának és családjának. New York államban, egy idősek otthonában érte a halál.

A kezdetek: egy véres korszak árnyékában

A nő 1912-ben, Rosa Raubvogel néven született Délkelet-Lengyelországban, az akkori Orosz Birodalom területén. Gyermekkorát Hamburgban töltötte, majd fiatalon megélte, ahogyan a történelem gyilkos erői beszippantották családját. 1937-ben férjhez ment Julius Mannheimhez, akit később a buchenwaldi koncentrációs táborba hurcoltak el. Terhességének kilenc hónapja akkor még megmentette az elhurcolástól. Lánya, Reha, 1938-ban született, nevét pedig egy szélsőséges, zsidók számára előírható névlistából választották ki.

Menekülés és meghurcoltatás Kínában

Férje távozása után Rose mindent megtett annak érdekében, hogy megmentse családját. Egy londoni rokon segítségével sikerült Sanghajba vízumot szerezniük. Az utazás árát azonban magas áron fizették meg: minden értéküket Németországban kellett hagyniuk. Helyzetük azonban korántsem lett egyszerűbb. A japán csapatok által elfoglalt Sanghajban a zsidókat gettókba kényszerítették, amelyekből nem volt menekvés. A túlélés érdekében Rose kötni kezdett, hogy biztosítsa családja megélhetését ezekben a szörnyű időkben is.

Amerikai újrakezdés: túlélésből siker

Miután a háború véget ért, Rose Girone és családja az Egyesült Államokban telepedett le. New Yorkban új életet kezdett, ahol hírnevet szerzett a kötés tanítása és az ebből fakadó üzleti tevékenysége által. Pozitív szemléletét egy USC Shoah Foundation által készített interjúban is kifejtette, ahol kijelentette, hogy az életben mindig van valami jó, még a legborzalmasabb körülmények között is. Tapasztalatai egy rugalmas és félelem nélküli emberré formálták, akinek története sokak számára jelenthet inspirációt.

A történelem eleven tanúja

Rose Girone nem csak egyéni élettörténete révén vált a túlélés jelképévé, hanem a történelem kíméletlen korszakának szemtanújaként is. Az általa képviselt generáció ma már egyre kevesebb képviselőt számlál. A Claims Conference legfrissebb statisztikái szerint mintegy 245 000 holokauszttúlélő él jelenleg világszerte, közülük körülbelül 14 ezren New Yorkban. Rose Girone története arra emlékeztet, hogy a legkeményebb sorsokat is túl lehet élni, és olyan példát nyújthat, amely generációkon át inspirál.

Forrás: index.hu/kulfold/2025/02/28/masodik-vilaghaboru-holokauszt-tulelo-meghalt-egyesult-allamok-new-york/

Ezt is kedvelheted