Éles vita a Parlamentben az új drogtörvényről

által Norbert S
0

Új drogtörvény: éles vita a Parlamentben

Elképesztően megosztó javaslatcsomag robbantotta fel az Országgyűlés üléstermét: a kormány által előterjesztett drogtörvény-módosítások kapcsán a Büntető Törvénykönyv drasztikus változásai kerültek napirendre. Horváth László drogügyi kormánybiztos által beterjesztett csomag korlátozásokat vezetne be mind az elterelés, mind a kábítószer-kereskedelemből szerzett vagyon tekintetében.

Megerősített szankciók, szűkülő lehetőségek

A dizájnerdrogok használatának kriminalizálása lenne az egyik kulcselem. A javaslat szerint a drogfogyasztókat háromnapos őrizet alá helyeznék, ha azok nyilvános helyen botrányosan viselkednek vagy ellenállnak a hatóság intézkedéseinek. Az elterelés jövőbeni feltételeként csak azok a fogyasztók részesülhetnének ilyen lehetőségben, akik elárulják beszerzési forrásaikat. További megerősített lépések között szerepel a drogbűntettekhez kötött ingatlanok, járművek elkobzása, illetve akár egy évre szóló üzletbezárások, ha azok droggal kapcsolatos bűncselekményben érintettek.

Feszült párbeszéd: kormány kontra ellenzék

A parlamenti vita szokatlanul feszült hangnemet váltott ki mindkét oldalon. Az ellenzék részéről elhangzott, hogy a dizájnerdrogok elterjedése a Fidesz-KDNP hosszú távú kormányzása alatt gyorsult fel. A prevenció teljes negligálása pedig tovább növeli a helyzet kritikáját. Az MSZP, a DK és a Párbeszéd szerint a javaslat túlságosan a büntetésre összpontosít, míg a megelőzési lehetőségeket látványosan figyelmen kívül hagyja.

Zéró tolerancia: kormányálláspont

Horváth László hangsúlyozta, hogy a kormány változatlanul a zéró tolerancia elvét kívánja követni. A kábítószerek, mint mondta, teljes mértékben szétrombolják az egyének és közösségek jövőjét. Az előterjesztés célja a drogok fizikai elérhetőségének minimalizálása. A Belügyminisztérium helyettes vezetője, Rétvári Bence megerősítette: a kábítószer-kereskedők minden vagyona elkobozható lesz, ezzel is megakadályozva az illegális jövedelemszerzést.

Mit gondol az ellenzék?

Jámbor András, a Párbeszéd képviselője szerint a kormány 2020-ra ígért drogmentes Magyarországa csupán üres szavak maradtak. A megelőzési programok hanyagolásával párhuzamosan nőtt az olyan legális drogok, mint az alkohol és a nyugtatók fogyasztása is. Harangozó Tamás és Varga Zoltán a sikeres felderítést, valamint a társadalmi érzékenyítést emelték ki, míg Szabó Rebeka a fiatalkorú fogyasztók kriminalizálását kifogásolta.

Ki a felelős az állapotokért?

Az ellenzéki képviselők szerint a helyzetért egyértelműen a kormány drogstratégiájának negligálása tehető felelőssé. A Jobbik és a Mi Hazánk képviselői ugyanakkor jelezték: a drogkereskedelem elleni szigorú fellépést helyénvalónak tartják, ám a felhasználók esetében körültekintés szükséges.

A vita nem csupán mély politikai ellentéteket tárt fel, hanem újabb szakadékot képezett az állam büntetőpolitikája és annak társadalmi hatásai között. Az előterjesztés végső formája komolyan befolyásolhatja a jövőbeli drogpolitikát Magyarországon.

Forrás: index.hu/belfold/2025/04/09/drogtorveny-vita-parlament-szigoritas-dizajnerdrogok-eltereles/

Ezt is kedvelheted