Daniel Tschofenig kizárása az olimpiai versenyszámból
A 2026-os milánói-cortinai téli olimpia férfi nagysánc egyéni versenyének elődöntőjében az osztrák síugró, Daniel Tschofenig, rendkívül sajnálatos körülmények között búcsúzott a versenytől, miután kizárták. A fiatal sportoló, aki csupán 23 éves, a verseny előtt magabiztosan érezte magát, hiszen sikerült kvalifikálnia magát a szombati döntőre. Azonban a versenyszámban egy banális hiba miatt kellett csalódnia. Tschofenig véletlenül négy milliméterrel nagyobb cipőt viselt, mint amit a verseny szabályai megengedtek, így még az első sorozat befejezése előtt kizárták.
A döntő előtt több mint 137,7 pontot szerzett az első sorozatban, de a cipőmérete miatt azonnali kizárást von maga után a szabályszegés. Tschofenig bánatát tükrözve azt nyilatkozta, hogy „rendkívül ostobának” érzi magát, és sajnálja, hogy nem ellenőrizte a felszerelését megfelelően. „Új cipőt használtam az edzéseken, amivel egyébként nem voltam teljesen elégedett, de megtartottam. Sajnos naiv voltam, és nem mértem le. Nagy volt rajtam a nyomás, de a szabály az szabály” – tette hozzá a versenyző.
A szegényes cipőválasztás és a figyelmetlenség következtében Tschofenig éremesélyei szertefoszlottak, ehelyett a szlovák síugró, Hektor Kapustik jutott a döntőbe. Az aranyérmet a szlovén Domen Prevc nyerte el, míg az ezüstérmet a japán Ren Nikaido, a bronzérmet pedig a lengyel Kacper Tomasiak érdemelte ki.
Tschofenig kizárása sajnálatos módon nem volt egyedülálló esemény a verseny során; vasárnap az amerikai Annika Belshaw-t is kizárták a női nagysánc egyéni versenyszámból, mivel sílécei meghaladták a megengedett hosszúságot. A sportolónő, hasonlóan Tschofenighez, ő is sikeresen kvalifikálta magát a döntőre, de az ő esete is a szabályok szigorú betartásának szükségességére világít rá.
