Nem állítják helyre Szenes Hanna meggyalázott festményét.

által Norbert S
0

Szenes Hanna tűzfalfestményét mementóként őrzik meg

A 23 éves korában mártírhalált halt költő, Szenes Hanna tiszteletére készült tűzfalat januárban megrongálták Budapest II. kerületében. Az elkövetők vörös, vérre emlékeztető festékkel bemocskolták az alkotást, amely a Frankel Leó úton található egy társasház tűzfalán. Az alkotás 2024 szeptemberében készült el és a holokauszt 80. évfordulójának megemlékezéséhez kötődött, ám most megrázó állapotában mementóként hagyják fenn.

Nem helyreállítás, hanem a szembesítés eszköze

A Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (MAZSÖK) és a Színes Város Csoport nyilatkozata szerint az alkotás jelenlegi meggyalázott formájában emlékeztetni kívánja a társadalmat azokra a borzalmas eszmékre, amelyek egykor Szenes Hanna életét oltották ki. Szabó György, a MAZSÖK elnöke kiemelte, hogy a festmény ebben az állapotban egyértelmű üzenetet hordoz: a költő hősies emlékét bemocskoló szellemiség sajnos még mindig jelen van. Ez az alkotás a józan gondolkodású társadalom számára hívószó az emlékezésre és a felelősségvállalásra.

Művészi döntés és társadalmi üzenet

Flór Péter, a Színes Város Csoport főtitkára szerint Thamó Emesével, az alkotás tervezőjével és a MAZSÖK vezetésével együttes döntés született arról, hogy a festmény megrongált állapotát nem tüntetik el. Bár az elkövetők feltehetően nem ilyen fajta üzenetet akartak közvetíteni, a művészek és a finanszírozók úgy vélik, hogy az alkotás így még erőteljesebben reflektál korunk kihívásaira és a múlt örökségére.

A holokauszt árnyéka és Szenes Hanna öröksége

Szenes Hannát 1944. november 7-én végezték ki a nyilas rémuralom idején. Fiatal élete és művei a tragikus magyar-zsidó sors szimbólumaivá váltak. A tűzfalfestmény, amely az ő emlékét őrzi, eredetileg méltóságteljes és inspiráló tisztelgésként készült a múlt borzalmai előtt. Most viszont, a rongálás nyomait vállalva, a társadalmi károk szimbolikus dokumentuma lett, amely elrettent és gondolkodásra késztet.

Az alkotás mint kollektív felelősségvállalás

A döntés, miszerint az alkotást megrongált állapotában hagyják meg, nem csupán művészeti vagy történelmi kérdés. Ez egyenesen a társadalmi lelkiismeret tesztje egy olyan korban, ahol az emlékezés gyakran nem több üres gesztusnál. Ez a festmény most mindenki számára az elkövetett bűnök és az elmulasztott erkölcsi felelősség vállalásának szimbóluma.

Forrás: index.hu/belfold/2025/02/12/szenes-hanna-tuzfalfestmeny-rongalas-helyreallitas/

Ezt is kedvelheted