Nyolc év fegyház két külföldi férfi kábítószer-kereskedéséért
A Fővárosi Törvényszék nyolc év fegyházbüntetésre ítélte azt a két külföldi állampolgárt, akik jelentős mennyiségű kábítószer-kereskedelmi ügyben bűnsegédként vettek részt. Az elítélteket ugyanebben az időtartamban ki is utasították Magyarországról. A bíróság döntése szerint az elsőrendű vádlott Spanyolországból érkezett Budapestre, hogy társai megbízásából külföldről érkező, kábítószert tartalmazó postai csomagokat vegyen át és azokat továbbítsa.
A bűncselekményhez a másodrendű vádlott, szintén külföldi állampolgár is csatlakozott. Az átadott anyagok tiszta hatóanyag-tartalma több mint kétszázszorosa volt a „jelentős mennyiség” alsó határának, amely rendkívül súlyosbító tényezőként nyomta rá a bélyegét az ítéletre.
Enyhítő és súlyosító körülmények súlya az ítéletben
A bíróság néhány enyhítő körülményt is figyelembe vett az ítélet meghozatalakor. Ezek között említették a terheltek bűnsegédként való részvételét, az ügy elhúzódását, valamint azt, hogy a másodrendű vádlott egy gyermek eltartásáról gondoskodik. Ugyanakkor a kábítószer jelentős mennyiségét, az elkövetési mód professzionális jellegét és a hasonló bűncselekmények elterjedését súlyosító tényezőként kezelték. Ezek nyomán nem hagyott teret a törvényszék enyhébb büntetésnek.
Fellebbezés mindkét oldalról
A döntés ugyanakkor nem tekinthető véglegesnek. Az ügyészség és a vádlottak védői egyaránt fellebbezést nyújtottak be, ami azt jelenti, hogy az ügy a másodfokon folytatódik. A jogerőre emelkedésig tehát az ügy további bírósági eljárásban kerül tárgyalásra.
A Fővárosi Törvényszék közleménye ismételten rámutat arra a megoldatlan társadalmi problémára, amelyet a droghasználat és -kereskedelem növekvő tendenciája jelent. A hatósági fellépés szigorúsága ráadásul gyakran kontrasztban áll az elkövetők helyzetének bonyolultságával és az ügyek közt meghúzódó nemzetközi összefüggésekkel.
Forrás: index.hu/belfold/2025/04/10/fovarosi-torvenyszek-fegyhaz-kabitoszer-kereskedelem-kiutasitas/
